[11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy]

idea

 

Szanowni Państwo,

Za nami piękny rok w architekturze Warszawy. Kampus Uniwersytetu Warszawskiego na Ochocie zyskał wyjątkowy budynek nie tylko zachwycający estetyką przestrzeni do studiowania, ale także relacją z otoczeniem, myśleniem o ekologii i dostępności. Zazdroszczę studentom psychologii biblioteki i tarasów z widokiem na Warszawę!

Z kolei na Woli widać już pierwsze realizacje w kwartale Towarowa 22. AFI Office House nawiązuje do tożsamości miejsca – Domu Słowa Polskiego i tworzy wysokiej jakości przestrzeń. A to dopiero początek zmian w tym miejscu. Cieszy wyjątkowa dbałość o zielone rozwiązania i o detal.

Park Żerański także nawiązuje do tożsamości Warszawy i działającej w tym miejscu dawniej fabryki domów. Pozostawione tu prefabrykaty, które porastają zielenią, stały się schronieniem dla zwierząt. To właśnie czwarta przyroda – natura odzyskująca przemysłowy krajobraz. Powstało nowe miejsce przyjazne mieszkańcom i wodniakom.

W Warszawie nadal powstaje bardzo dużo mieszkań, jednak w tym roku jury nagrody wyróżniło architekturę mieszkaniową z misją społeczną. Wspólny wysiłek fundacji i działających pro bono architektów na rzecz stworzenia nowej formy zamieszkiwania – domu dla młodych mam. Nowe życie budynków to warszawska Skra, która znów zaczyna żyć sportem i aktywnością mieszkanek i mieszkańców.

W wydarzeniach architektonicznych znów wracamy do tożsamości i historii. Opera “Najlepsze miasto świata” zachwyciła rozmachem przedsięwzięcia. Sceny z pracowni architektów odbudowujących stolicę na długo zapadają w pamięć. To jednak jak żywa jest warszawska kultura architektoniczna pokazuje również wyróżniona nagrodą wystawa “Home staging” zrealizowana przez artystkę i kuratorkę na Osiedlu za Żelazną Bramą we współpracy z mieszkańcami.

Warszawa się zmienia i ciągle inspiruje. Z dumą zapraszam do podziwiania laureatów tegorocznej nagrody!

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Podstawy prawne

kalendarz

26
stycznia
8
lutego
-
2026
Zgłoszenia do Nagrody
27
kwietnia
10
maja
-
2026
Plebiscyt mieszkańców
22
czerwca
2026
Ogłoszenie zwycięzców

jury

Karolina Bober
Karolina Bober

Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy
Bartosz Rozbiewski
Bartosz Rozbiewski

p.o. Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy
Michał Matejka
Michał Matejka

Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy
Paweł Trębacz
Paweł Trębacz

Przedstawiciel Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich
Łukasz Górzyński
Łukasz Górzyński

Przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Małgorzata Mirecka
Małgorzata Mirecka

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej
Anna Jachimowicz
Anna Jachimowicz

Przedstawicielka Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich
Ewa P. Porębska
Ewa P. Porębska

Ekspertka, kuratorka i krytyczka architektury
Anna Cymer
Anna Cymer

historyczka architektury
Marcin Szczelina
Marcin Szczelina

krytyk i kurator architektury